Praktyczne inspiracje dla funkcjonalnej kuchni
Na funkcjonalność kuchni nie składają się jedynie głębokie szuflady, oraz kolory, które nie będą intensywne. Ergonomiczność kuchni to coś więcej.
Na to pojęcie składa się podział pomieszczenia na strefy, układ sprzętów w formie trójkąta, oraz oświetlenie.
Funkcjonalna kuchnia – wprowadzenie stref
Pierwszą zasadą w stworzeniu funkcjonalności kuchni jest stworzenie pięciu stref, dzięki którym przygotowanie posiłków, magazynowanie zapasów, oraz sprzątanie będzie łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Strefy o których mowa to:
- strefa zapasów
- strefa przechowywania
- strefa zmywania
- strefa przygotowania posiłków
- gotowania
Trójkąt roboczy zasadą ergonomii w kuchni
Trójkąt roboczy dotyczy rozstawienia w tym pomieszczeniu trzech najważniejszych sprzętów, w sposób jak najbardziej ułatwiający nam codzienne przebywanie w kuchni, oraz różnego rodzaju czynności.
Rozstawienie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka powinno być jak najbliżej siebie, jednak w rozstawieniu przypominającym trójkąt. Odstępy między nimi powinny wynosić:
- Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
- Lodówka i kuchenka: 120-270 cm
- Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm
Oświetlenie w funkcjonalnej kuchni
Ważnym aspektem jest dostosowanie oświetlenia do stref w kuchni. Warto doświetlić osobno strefę roboczą na przykład listwami LED, lub oświetleniem zamontowanym na dole szafek wiszących.
Dodatkowo światło centralne – sufitowe powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Mowa tutaj o barwie światła, oraz jego intensywności. Warto dobrać dekoracyjne światło, które postawi kropkę nad i w przypadku dobranego przez nas stylu w danym pomieszczeniu. Odpowiednie dobrane światło gwarantuje użytkownikom kuchni bezpieczeństwo, oraz wygodę w przygotowaniu posiłków po zmroku.
Sprawdź też wpis z pięcioma praktycznymi inspiracjami dla funkcjonalnego salonu.